dodane: 26.08.2016

Zbliża się prawdziwe święto muzyki ludowej i jej nowych interpretacji

Tegoroczną edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych zainauguruje (1 września) pokaz wyjątkowych filmów z kolekcji „Muzyka Odnaleziona”, którą od  roku 1980 tworzył Andrzej Bieńkowski. Publiczność obejrzy „Kanon Trzech”,  poświęcony nieżyjącym już, wybitnym wiejskim skrzypkom: Kazimierzowi Meto, Józefowi Kędzierskiemu i Janowi Lewandowskiemu. Ich twórczość to obecnie wzorzec muzyki wiejskiej i inspiracja dla młodych muzykantów.

2 września odbędą się pierwsze przesłuchania turniejowe (13–18). W sali kameralnej przed jury zmierzą się z repertuarem, swoimi umiejętnościami i muzyczną wrażliwością soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i zespoły śpiewacze.

Tego samego dnia o godzinie 19 odbędzie się koncert inauguracyjny. W sali symfonicznej wystąpi Orkiestra Filharmonii (pod batutą Wojciecha Rodka), której nietypowo wtórować będzie sopran, białe głosy i chóry śpiewaków ludowych (Agata Harz, Barbara Zamek, Męska Grupa Śpiewacza „Ryki”, Lewkowianie, Sokotuchy, Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”) – w takim wyjątkowym składzie usłyszeć będzie można „Rok w pieśni ludowej” Zygmunta Noskowskiego. W drugiej części koncertu wystąpi żeńskie trio skrzypcowe Limbohofvet ze Szwecji, bazujące repertuarowo na szwedzkiej muzyce tradycyjnej. 

Sobota to drugi dzień przesłuchań konkursowych (od godziny 10), a także całodziennych warsztatów muzyki ludowej dla muzyków profesjonalistów prowadzonych przez kapelę Tęgie Chłopy. Warsztaty odbędą się w pobliskim Ośrodku Teatralnym Kana (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: turniej@filharmonia.szczecin.pl ).

Ten intensywny dzień zakończy się prawdziwym przytupem – zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę 20 do holu Filharmonii, gdzie rozpocznie się bardzo lubiany Dom Tańca, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki Turnieju. Drzwi Domu Tańca otworzy występ kapeli Tęgie Chłopy, do której – mamy nadzieję – spontanicznie będą dołączać muzycy i muzykanci Turnieju, a także cała publiczność. Zabawa taneczna trwać będzie tak długo, jak uczestnicy będą czuli, że podnosi się sufit – najpierw w holu Filharmonii, a potem w Teatrze Kana.

Ostatni dzień (niedziela, 4 września) dedykowany jest dzieciom, które będą miały okazję poznać tradycyjne tańce ludowe na warsztatach. W samo południe poprowadzi je kapela Tęgie Chłopy.

Energetycznym podsumowaniem tegorocznej edycji Turnieju będzie koncert finałowy (niedziela, godzina 17), podczas którego wystąpią Laureaci Turnieju: instrumentaliści i wokaliści, zespoły instrumentalne i śpiewacze. W drugiej części usłyszymy „Pieśni Zbójnickie” w wykonaniu i interpretacjach niezwykłego duetu artystów, wydawałoby się, z dwóch biegunów muzycznych: Krzysztofa Trebuni-Tutki i Tymona Tymańskiego.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu na stronie Turnieju.

Bilety można zakupić online na stronie Filharmonii:

koncert inauguracyjny

koncert  finałowy

oraz w kasach Filharmonii, w których dostępne są także bilety na warsztaty tańców ludowych dla dzieci i bezpłatne wejściówki na pokaz filmów.

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.