MIEJSCA

Turniej już po raz drugi odbywać się będzie w wyjątkowych przestrzeniach, ważnych dla mieszkańców Szczecina, wyjątkowych dla szczecińskiej kultury. W centrum miasta wznosi się nowy gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, obok zaś znajduje się najważniejszy ośrodek kultury alternatywnej w województwie: Ośrodek Teatralny Kana, założony przez legendarnego Zygmunta Duczyńskiego. I to w tych miejscach odbywać się będzie tegoroczna edycja Turnieju oraz wydarzenia jej towarzyszące.


Gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – perła architektoniczna wybudowana w miejscu przedwojennego Konzerthausu.  Inauguracja sezonu w 2014 roku była rozpoczęciem działalności Filharmonii w nowym obiekcie. Budynek zaprojektowany został przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga, otrzymał wiele nagród architektonicznych, w tym najważniejszą: Nagrodę im. Miesa van der Rohe 2015 dla najlepszego budynku architektury europejskiej. Bryła tego wyjątkowego budynku przypomina górę lodową. W sezonie artystycznym 2015/2016 liczba zorganizowanych tam wydarzeń wynosiła 462!

Koncert inauguracyjny oraz koncert finałowy z udziałem laureatów Turnieju odbędzie się w sali symfonicznej Filharmonii, która nazywana jest Salą Słoneczną. Miano to zyskała dzięki złotemu kolorowi ścian, które pokryte są ręcznie wyklejanymi płytkami sztucznego złota. Jakość akustyczna tego pomieszczenia porównywana jest do jakości sali koncertowej Filharmoników Wiedeńskich, a widownia liczy blisko tysiąc miejsc.

W sali kameralnej, nazywanej także Salą Księżycową od czarnego koloru ścian, srebrnych numerów na fotelach i możliwości osiągnięcia maksymalnego zaciemnienia, odbędą się przesłuchania muzyków do tegorocznej edycji Turnieju. Tu też odbędzie się projekcja filmów z kolekcji Muzyka odnaleziona.

Hol główny, który zbudza zachwyt nie tylko od strony wizualnej – dzięki charakterystycznym spiralnym schodom i wszechobecnej bieli – ale też akustycznej, jest miejscem wielu niestandardowych wydarzeń artystycznych. Podczas trwania Turnieju w holu powstanie otwarta scena, na której wykonawcy będą mogli się rozgrzewać i wspólnie muzykować. W sobotni wieczór hol zamieni się w Dom Tańca, tu też będą uczyć się tradycyjnych polskich tańców ludowych podczas niedzielnych warsztatów najmłodsi uczestnicy.

Ośrodek Teatralny Kana prowadzi przede wszystkim działalność teatralną, edukacyjną, wspiera także działania alternatywne w województwie. Teatr Kana, poza realizacją własnych repertuarowych spektakli, słynie również z organizacji międzynarodowych festiwali teatralnych (Festiwal Spoiwa Kultury, Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO), długofalowych projektów edukacyjnych oraz prezentacji działalności twórców kultury i artystów z najróżniejszych zakątków świata. W pomieszczeniach ośrodka znajduje się sala teatralna oraz Piwnica Kany (latem także Łąka Kany), które są miejscem spotkań twórców, uczestników projektów i publiczności.  W siedzibie Teatru Kana odbędą się warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalistów, a Piwnica Kany będzie klubem turniejowym.

 

        fot. Filip Kacalski      

         fot. Filip Kacalski                                                                

         fot. Bartek Barczyk

        fot. Bartek Barczyk

         fot. materiały Teatru Kana