1 WRZEŚNIA, CZWARTEK

 

19:00 

Pokaz filmów z kolekcji „Muzyka odnaleziona”

Projekcja filmów "Kanon Trzech" ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego

SALA KAMERALNA

WSTĘP WOLNY  

„Kanon Trzech” to krótkie filmy poświęcone trzem skrzypkom: Kaziowi – wiejskiemu odmieńcowi podobnemu do Nikifora, Józiowi Muzykantowi – współtwórcy legendarnej muzyki Kajoków i Janowi – wypełnionemu poezją samoukowi-podsłuchiwaczowi. Mowa tu o wybitnych, nieżyjących już skrzypkach wiejskich: Kazimierzu Meto, Józefie Kędzierskim i Janie Lewandowskim. Ich gra i repertuar stały się dziś kanonem kultury wiejskiej i są inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków i muzykantów.

„Muzyka odnaleziona” to kolekcja filmów, tworzona przez Andrzeja Bieńkowskiego od 1980 roku. Archiwum zawiera m.in. dokumentacje badań terenowych, nagrania, wywiady z muzykantami i śpiewaczkami, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi.

Andrzej Bieńkowski (ur.1946) – malarz, etnograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi. Autor filmów-dokumentów i książek na temat wiejskich muzykantów i śpiewaków. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w roku 2008