O TURNIEJU

Już po raz drugi Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który w tym roku odbędzie się między 1 a 4 września. Ponownie wystartują w konkursie muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych to czas konfrontacji, ale i motywującego Spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz muzyków inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. Pierwsza edycja przyciągnęła do wnętrz szczecińskiej perły architektonicznej ponad setkę wykonawców z całej Polski (a także około 2000 odbiorców), a co za tym idzie: pełną paletę różnorodnych muzycznych barw zaczerpniętych z prawie wszystkich zakątków naszego kraju – zarówno w kształcie tradycyjnym, jak i w nowych interpretacjach muzyki ludowej.

 

I właśnie dlatego realizujemy drugą edycję Turnieju. Po to, żeby się spotkać, inspirować, by podtrzymać tradycję i pozwolić jej żyć zarówno w pamięci o korzeniach, jak i zieleniejących pędach ‒ by nie pozwolić jej przeminąć i żeby nadal spełniała swoją funkcję, nie musząc zapominać ani o przeszłości, ani o współczesności. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowoeuropejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

 

W Turnieju mogą wziąć udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Spotkają się amatorzy i profesjonaliści.

 

Formuła Turnieju nie zakłada dzielenia uczestników na muzyków tradycyjnych i muzyków profesjonalnych, odwołuje się do prawdy ekspresji wykonawczej, ale też prawdy materiału źródłowego. Tytułowi Prawdziwi Muzycy prezentują swoje interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą.

 

Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach:

I.       soliści instrumentaliści;

II.      soliści wokaliści;

III.     zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne do sześciu osób;

IV.     zespoły śpiewacze do sześciu osób.

 

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 2-3 września 2016 roku w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wykonawcy zaprezentują wówczas dwa utwory:

a.      przygotowany wcześniej utwór z podaniem źródła;

b.  utwór będący interpretacją (wylosowanego przed występem) wątku tematycznego ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego.

Laureaci Turnieju zaprezentują się 4 września 2016 roku podczas koncertu finałowego w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Ponadto w każdej kategorii zostaną przyznane nagrody finansowe, których łączna pula wynosi ponad 20 000 złotych.

 

Poza częścią konkursową oraz koncertami, odbywać się będą liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi pokazy filmowe, warsztaty i uwielbiana przez wszystkich zabawa taneczna (Dom Tańca).

 

Zapraszamy do śledzenia aktualności na facebookowym profilu Turnieju.