3 WRZEŚNIA, SOBOTA

10:00

Przesłuchania zespołów i solistów

SALA KAMERALNA

WSTĘP WOLNY

10:00

Warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalistów

OŚRODEK TEATRALNY KANA

ZAPISY: turniej@filharmonia.szczecin.pl

Tęgie Chłopy – prowadzenie

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół muzycznych II stopnia, studentów uczelni artystycznych i zawodowych muzyków. Podczas zajęć uczestnicy będą pracować nad repertuarem ludowym in crudo. Wspólna nauka i gra tradycyjnych motywów muzycznych prowokować będzie do interpretacji wielu klasycznych utworów, opartych na motywach ludowych.

Warsztaty poprowadzi kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Jej członkowie współtworzą wiele cenionych projektów muzycznych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej, a ze sobą spotykają się pod nazwą, która stała się dla nich muzyczną deklaracją (kieleckie „chłopy” to trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”).

 

20:00

Dom Tańca

HOL

WSTĘP WOLNY

Tęgie Chłopy

Uczestnicy Turnieju Muzyków Prawdziwych

Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez ich mistrzów i nauczycieli, kapelę braci Witkowskich. Wydana przez Chłopów w 2015 roku płyta „Dansing” to przebieżka przez repertuar kapel wiejskich Kielecczyzny z lat pięćdziesiątych. Zespół oddaje na niej atmosferę wiejskich zabaw tamtego czasu.

W ich repertuarze poza „chłopami” są także polki i modne niegdyś przeboje: wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty. Rozbudowana sekcja dęta sprawia, że muzyka Tęgich Chłopów jest jeszcze bardziej dynamiczna i żywiołowa, stanowi pomost między repertuarem tradycyjnym i „nowoczesnym” lat powojennych.

Scena w holu będzie otwarta dla wszystkich muzyków i muzykantów, którzy zechcą zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, ale także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy.

Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych.

fot. Jakub Nowotyński