2 WRZEŚNIA, PIĄTEK

13:00

Przesłuchania zespołów i solistów

SALA KAMERALNA

WSTĘP WOLNY

Przesłuchania konkursowe są głównym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych. Na scenie sali kameralnej prezentują się muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną – od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. W muzyczne szranki stają amatorzy i profesjonaliści z całego kraju.

Turniej rozgrywany jest w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Podczas przesłuchań uczestnicy prezentują dwa utwory: pierwszy z nich przygotowywany jest przez wykonawców według własnego wyboru, ze wskazaniem źródła; drugi utwór to interpretacja wylosowanego przed występem wątku tematycznego, związanego z rokiem kalendarzowym i obrzędowym.

W każdej z kategorii przyznane zostaną trzy pierwsze miejsca, a laureaci otrzymają nagrody finansowe. Nagrodzeni muzycy wystąpią na scenie sali symfonicznej Filharmonii podczas koncertu finałowego. 

 

19:00

Koncert inauguracyjny

SALA SYMFONICZNA

BILETY

część I

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Barbara Zamek – sopran

Agata Harz – śpiew biały

Męska Grupa Śpiewacza „Ryki” – przygotowanie: Paweł Warowny

Lewkowianie – przygotowanie: Zdzisław Marczuk

Sokotuchy – przygotowanie: Zdzisław Marczuk 

Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie"

Wojciech Rodek – dyrygent

 

Zygmunt Noskowski – uwertura koncertowa na orkiestrę „Morskie Oko” (1875)

Zygmunt Noskowski – „Rok w pieśni ludowej” na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1887)

 

część II

Limbohofvet, w składzie:

Emma Ahlberg – skrzypce

Johanna Karlsson – skrzypce

Lena Jonsson – skrzypce

Utwory ludowe w aranżacjach na trio smyczkowe zespołu Limbohofvet.

 

Pierwsza część koncertu dedykowana jest twórczości Zygmunta Noskowskiego i jego fascynacji folklorem. Specjalnie na ten wieczór na nowo zostały skompletowane i opracowane zapisy nutowe kantaty z pieśni polskich „Rok w pieśni ludowej”. Zabrzmi ona w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, przy niecodziennym wsparciu białego głosu i chóru ludowych śpiewaków.

W drugiej części koncertu obcować będziemy z tradycyjnymi pieśniami i melodiami szwedzkimi, a także z autorskimi utworami inspirowanymi skandynawskim folklorem. Do tego świata przeniesie Słuchaczy żeńskie trio skrzypcowe: Limbohofvet. Zespół gra od 2009 roku, został doceniony przez krytyków i publiczność od razu po premierze albumu „Klingande Klenoder”, gościł na wielu skandynawskich festiwalach.