JURY

 

Agata Harz

śpiewaczka, orientalistka. Zajmuje  się różnymi technikami wokalnymi, m.in. śpiewem klasycznym i współczesnym. Śpiewała w chórze „Lutnia”, a później w „Cantio polonica” (1977-87). Od lat praktykuje śpiewanie białym głosem tradycyjnych pieśni polskich, głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza. Śpiewa także pieśni poleskie i serbskie. Szczególnie ważna jest dla niej sztuka śpiewu Anny Malec z Jędrzejówki na Roztoczu, poznana dzięki nagraniom archiwalnym. Współtworzyła m.in. awangardową formację Księżyc, była także członkinią kilku zespołów nurtu in crudo, m.in: Bractwo Ubogich, Pies Szczeka. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dom tańca. Jest autorką projektu pt. Muzyka jednej wsi – Łukowa w Biłgorajskiem. Od wielu lat prowadzi warsztaty (m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorskie Wniebogłosy w warszawskiej Galerii U Konadorów). Obecnie współtworzy kapelę Wędrowiec (I miejsce w konkursie Festiwalu Nowa tradycja 2004) oraz Klub Wędrowca.

 

Bogdan Matławski

doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog. Wykłada w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (kierownik Zakładu Pomorza i Skandynawii). Został odznaczony m.in. Honorową odznaką za zasługi dla rozwoju Ruchu Społeczno-Kulturalnego (1999), Odznaką za zasługi dla rozwoju Rzemiosła Szczecińskiego (2000), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (2001). Jest redaktorem audycji Kraj za miastem w Polskim Radiu Szczecin (w 2009 roku za tę audycję został wyróżniony w kategorii: Publicystyka w XVIII edycji konkursu Dziennikarz Roku 2008 organizowanym przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tym samym roku został oznaczony złotym Gryfem Województwa Zachodniopomorskiego za mutlimedialny serwis internetowy Kraj za miastem). Jest autorem wielu publikacji o muzyce tradycyjnej i kulturze ludowej.

Krzysztof Trebunia-Tutka

wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista, pedagog i dydaktyk, propagator kultury podhalańskiej. Juror wielu festiwali i konkursów, m.in.  Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja, Mikołajki Folkowe, Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu,  Dziadońcyne Granie, Przednówek w Polanach, Konkurs Kapel Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Współpracuje z wybitnymi artystami, m.in. Twinkle Brothers, gruziński kwintet Urmuli, Ordo Sakhna z Kirgistanu, Włodzimierz Kiniorski, Michał Kulenty, Krzysztof Ścierański, Katarzyna Gaertner, Sławomir Wierzcholski, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Andrew Cronschaw i Adrian Sherwood W 2000 roku otrzymał Medal I Światowego Zjazdu Górali Polskich, w 2003 – z rąk Ministra Kultury odznakę Zasłużony działacz kultury, w 2008 – tytuł Honoris Gratia przyznany przez Radę Naukową Związku Podhalan oraz tytuł Honorowy Ambasador Polszczyzny przyznany przez Radę Języka Polskiego. W 2012 roku otrzymał znak jakości Marka Tatrzańska. W 2014 roku otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga (wraz z Kapelą Rodzinną Trebuniów Tutków) oraz indywidualnie- Medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.